Spotkania listopadowe pokoleń

Październik 18, 2012

Spotkania listopadowe pokoleń 10 – 11 listopada 2009

Dnia 10 listopada 2009 r. o godzinie 16 w bursie nr 2 harcerze łomżyńscy spotkali się na corocznych Spotkaniach Listopadowych z Weteranami. Głównym punktem programu była gawęda przygotowana przez dh. Janusza Chróścielewskiego. Podczas gawędy Druh w bardzo ciekawy sposób przybliżył wydarzenia z roku 1918 roku i historię Święta Niepodległości. Na pewno wielu z młodych uczestników nie wiedziało o tym, iż na Ziemiach Łomżyńskich odbywały się liczne walki. Najważniejszą postacią tego okresu był dh. Leon Kaliwoda, który oddał swoje życie na progu wolności. Po gawędzie dh. Irena Świderska zaprezentowała nam swoją interpretację pięknego wiersza, brata     dh. Chróścielewskiego – Tadeusza, do którego ułożyła własną melodię.

Po spotkaniu z weteranami młodzież wzięła udział w grze harcerskiej, podczas której młodzi mogli poznać wydarzenia, miejsca oraz postacie związane z rocznicą odzyskania niepodległości w Łomży. Odkrywali historię Polski w działaniu.

Wydarzenia z tamtych dni zostały także zaprezentowane przez Harcerską Grupę Rekonstrukcji Historycznej podczas obchodów Święta Niepodległości    w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego      w Łomży. Oprócz kilku scen z tamtych czasów zaprezentowali oni umundurowanie i rekwizyty z czasów pierwszych dni niepodległości Polski. Przedstawili prezentacje multimedialną              o działalności swojej grupy i inicjatywach w których uczestniczyli. Była to ciekawa lekcja historii przedstawiona w inny sposób.

Kulminacyjnym punktem programu Spotkań listopadowych był udział w obchodach miejskich w Łomży i powiatowych w Drozdowie związanych z rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podobne spotkania związane z obchodami święta Niepodległości odbyły się także w Zambrowie, Czyżewie, Jedwabnem.

W sumie uczestniczyło w nich 180 osób.

Comments

There are no comments on this entry.

Add a Comment

*