Zlot „Na powitanie lata” 2013

Lipiec 3, 2013

Podsumowanie pracy drużyn w ramach obchodów stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego podczas Zlotu „Na powitanie lata”

Kolejnym etapem obchodów stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego było podsumowanie realizacji zadań w ramach zdobywania Odznaki Stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego w drużynach podczas corocznego Zlotu „Na powitanie lata”.

Zlot „Na Powitanie Lata” to doskonała okazja do rozpoczęcia wakacji, dlatego w piątek 28 czerwca o godz. 16.00 uczestnicy przybyli na Nowy Młyn k. Miastkowa. Po rozstawieniu namiotów odbył się apel rozpoczynający, a następnie kolacja. Około godziny 21:30 zaczęło się „Rykowisko”, czyli festiwal piosenki, podczas którego każda drużyna opowiadała coś o sobie, a także wybierała 3 piosenki, które wszyscy wspólnie śpiewali. Była to okazja do przypomnienia wielu piosenek harcerskich i turystycznych, które towarzyszyły drużyno w ich codziennej działalności. Ponadto podczas Festiwalu harcerski zespół AJANIKAMY, zaprezentował piosenki, którymi wygrał Festiwal „Wiosenne Śpiewogranie” w Legionowie w maju 2013 r. Wieczór zakończył wspólny krąg braterstwa.

Drugiego dnia o 7:30 obudził wszystkich gwizdek oboźnego. Potem – zaprawa poranna, śniadanie i apel. Następnie podczas dwóch godzin czasu wolnego drużyny przygotowywały stoiska, aby zaprezentować swoje dokonania innym.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się oficjalna część Zlotu poświęcona obchodom Stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego. Na tę część przybyli harcerze – seniorzy z Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej im. Leona Kaliwody oraz dawni i obecni instruktorzy Hufca. Uroczystości rozpoczęły się od meldunku drużyn podczas uroczystego apelu i wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Następnie, po wspólnym zdjęciu, dh. Aleksandra Grodzka opowiedziała okolicznościową gawędę o 30 –leciu istnienia Drużyny Weteranów. Była to okazja do wręczenia listów gratulacyjnych i podziękowań przekazanych seniorom przez Wydział Seniorów i Starszyzny przy Głównej Kwaterze ZHP oraz życzenia od Naczelnik ZHP – hm. Małgorzaty Sinicy. Dh. komendant Hufca hm. Dorota Górska nawiązała do okolicznościowej uchwały Rady Naczelnej ZHP związanej ze stuleciem uchwalenia Krzyża Harcerskiego jako odznaki organizacyjnej ZHP.  O historii Krzyża Harcerskiego opowiedział hm. Edward Stefanowicz, pokazując na planszach, jak zmieniały się odznaki organizacyjne w harcerstwie. W kolejnej części spotkania drużyny zaprezentowały w formie prezentacji multimedialnej swoje dokonania i realizację zadań w ramach obchodów stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego. Przy tej okazji komendant Hufca wręczyła listy gratulacyjne od Naczelnik ZHP – hm. Małgorzaty Sinicy dla najlepszych drużynowych, przyznanych z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Spotkanie przeplatane były piosenkami harcerskimi.

Po części oficjalnej każdy mógł obejrzeć kroniki, plansze, pamiątki zaprezentowane przez drużyny. Zdjęcia z imprez harcerskich, zebrane plakietki i znaczki przykuwały uwagę dzieci, młodzieży i starszych. Była to okazja do wspomnień i rozmów o minionych latach spędzonych w harcerstwie.

Po wspólnym posiłku seniorzy opuścili bazę w Nowym Młynie, a młodzież wzięła udział w kolejnych elementach programu. Przygotowane były dla nich dwie gry: „Pięćdziesiątka”, która sprawdzała  harcerską wiedzę (i nie tylko) oraz gra na orientację w terenie z wykorzystaniem azymutów. W międzyczasie była możliwość odwiedzenia stoiska z łukiem, wiatrówką, a także taśmą Slackline do skakania.

Wieczorem odbyło się obrzędowe ognisko, które było okazją do wspomnień zabawnych historii, które harcerze przeżyli w swoich drużynach. Odbyła się także Obietnica Zuchowa czterech zuchów z 10 Gromady Zuchowej „Bractwo tęczy”. Ognisko zakończyło się wspólnym kręgiem.

W niedzielę odbył się apel podsumowujący zlot, a także zostały wręczone nagrody i dyplomy dla wszystkich drużyn. Podczas, gdy część uczestników porządkowała bazę, druga część miała szansę  uczestniczyć w zajęciach PAINT BALLA i postrzelać w siebie z pistoletów na farbę. Około godziny 13.00 zdjęcie flagi z masztu  zakończyło Zlot. Wszyscy opuścili bazę i wyruszyli na swoje upragnione i długo wyczekiwane wakacje.

Adam Chojnowski

hm. Dorota Górska
fot. KH Łomża

Comments

There are no comments on this entry.

Add a Comment

*