W ramach Mobilnej Wioski Tematycznej – „Kurpiowskie rozmaitości” w roku 2016 realizowaliśmy projekt „Z lirą korbową w tle – warsztaty muzyczno – śpiewacze”, którego centralnym instrumentem była lira korbowa – instrument z tysiącletnią tradycją. Z instrumentem zapoznał nas Andrzej Staśkiewicz – muzyk, twórca ludowy, który odkrył ten instrument kilka lat wcześniej i sam też zaczął go robić. Pomysł na realizację projektu powstał jeszcze w listopadzie 2015 r., kiedy po raz pierwszy zorganizowaliśmy warsztaty muzyczne z użyciem tego instrumentu. Otrzymanie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miasta Łomży umożliwiło nam przybliżenie mieszkańcom Łomży liry korbowej oraz twórczości ludowej Kurpi i północnego Mazowsza.
Realizację projektu rozpoczęliśmy 29 lutego 2016 spotkaniem śpiewaczym z udziałem Adama Struga – muzyka, etnografa, który swoją młodość spędził w Łomży i zafascynował się muzyką ludową i tradycyjną. Na spotkanie przybył z muzykami zespołu „Monodia”. Zainteresowanie taką formą muzykowania było olbrzymie, gdyż przybyło ponad 100 osób, aby wspólnie śpiewać pieśni Wielkiego Postu pod kierunkiem muzyków.
Kolejne warsztaty w dniu 22 kwietnia 2016 r. prowadził Andrzej Staśkiewicz, który zaprezentował historię oraz brzmienie liry korbowej. Uczestnicy mogli także zaśpiewać kilka pieśni kurpiowskich przy akompaniamencie tego instrumentu.
W dniu 13 czerwca do Łomży zawitał powtórnie Adam Strug z muzykami zespołu „Monodia”. Tym razem oprócz śpiewu a’capella, uczestnicy mogli zaśpiewać pieśni kurpiowskie przy akompaniamencie liry korbowej. Na spotkanie przybyło ponad 70 osób.
W ramach projektu w dniu 19 października odbyła się „Folkowa pograjka„, czyli potańcówka przy muzyce Kapeli Kurpiowskiej. Tańce moderowała i prowadziła pochodząca z Czarni na Kurpiach, Patrycja Kuczyńska – etnograf i animator ze Szkoły Tańca w Warszawie. Oprócz tradycyjnych tańców ludowych uczestnicy mogli nauczyć się tańców kurpiowskich: Stara baba, żuraw, powolniak i inne. W czasie przerwy można było spróbować tradycyjnych potraw kurpiowskich: rejbaka, smalcu, kurpiowskiego, pierogów i kartaczy.
Podsumowanie projektu odbyło się także podczas potańcówki w dniu 22 listopada w Starej Waciarni w Łomży. Kapela Kurpiowska skocznie przygrywała tańcującym tańce ludowe. W przerwie przedstawiliśmy prezentację dotyczącą realizacji naszego projektu. Zainteresowanie uczestników projektem było bardzo duże i zapowiadali udział w kolejnych naszych inicjatywach.
Rok 2016 zakończyliśmy spotkaniem „Kolędowanie z lirą korbową” w dniu 12 grudnia 2016 roku. Kolędy i pastorałki przy akompaniamencie liry korbowej brzmiały wspaniale i wprowadzały w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
Projekt „Z lirą korbową w tle – warsztaty muzyczno – śpiewacze” mogliśmy zrealizować dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Urzędu Miasta Łomży oraz życzliwości wielu osób: Hanny i Krzysztofa Gosk, p. Sasinowskim ze Starej Waciarni, pracownikom Domku Pastora w Łomży, za co serdecznie dziękujemy.
Comments
There are no comments on this entry.