Od początku 2018 roku nasze Stowarzyszenie realizowało projekt współfinansowany ze środków Miasta Łomża „Z tradycją we współczesność -cykl warsztatów muzyczno-tanecznych”. Projekt jest kontynuacją zadań realizowanych w 2016 i 2017 roku pod nazwą „Z lirą korbową w tle”. Realizowany był poprzez cykl warsztatów muzyczno-śpiewaczo-tanecznych z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów ludowych, takich jak harmonia pedałowa, basetla, skrzypce, bębenek obręczowy i inne. Program warsztatów opierał się na muzyce i pieśniach ludowych północno-wschodniego Mazowsza oraz Kurpi.
W 2018 roku odbyły się 2 warsztaty taneczne (24.04 -Stara Waciarnia -50 uczestników, 07.11 – GOK Piątnica – 30 uczestników), śpiewacze (21.05 – Domek Pastora -30 uczestników), muzyczne (19.05 Noc Muzeów – Muzeum Północno-Mazowieckie – ok. 100 osób, 08.11 – Przedszkole nr 9 – 2 grupy- 50 uczestników).
Rozpoczęliśmy od otwartych warsztatów tanecznych realizowanych przez instruktorów Projektu Artystycznego „Meandry”. W gościnnych murach Restauracji Stara Waciarnia rozpoczęliśmy od rozgrzewki przy polkach, walczykach i oberkach wygrywanych przez Kapelę Miód na Serce. Następnie uczyliśmy się Olendra, Fafura, Starej baby, ale nie zabrakło też krótkiej chwili na tańce dowolne.
Kolejnym zadaniem projektu były warsztaty śpiewacze, prowadzone przez p. Alicję i Witolda Kuczyńskich z zespołu śpiewaczego „Carniacy” z Czarni. Poznaliśmy nie tylko cudowne pieśni, ale także zasady śpiewu, maniery i wyróżniki charakterystyczne dla kurpiowskiej muzyki ludowej. Wspaniałe wprowadzenie w tajniki kurpiowskiego śpiewu było dla większości nie tylko ciekawostką, ale niewątpliwą pomocą podczas zmagań z kurpiowską gwarą.
Ważnym elementem projektu były otwarte warsztaty muzyczne podczas Nocy Muzeów w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Do wspólnego muzykowania włączyliśmy dzieci i młodzież, którzy przygrywali na instrumentach perkusyjnych w rytmach na 2 i 3.
Podsumowaniem I etapu projektu była Potańcówka w Starej Waciarni. I tym razem miłośnicy ludowej muzyki i tańca pojawili się licznie na tanecznym parkiecie. Oprawę potańcówki stworzyła Kapela Miód na Serce przy wsparciu muzycznym Ryszarda Maniurskiego (harmonia pedałowa), Andrzeja Orłowskiego (akordeon), Danuty Waśko (akordeon) oraz towarzyszących jej śpiewaków z łomżyńskiego Zespołu Maryna. Taniec animował Kazimierz Trzaska, a w świat ludowych tańców wprowadzili zgromadzonych tancerze z Projektu Artystycznego Meandry. Dziękujemy przybyłym gościom, muzykantom i tancerzom.
Po wakacjach odbyły się warsztaty taneczne prowadzone przez instruktorów Projektu Artystycznego „Meandry”, tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy. Mimo znacznej odległości – chętnych do nauki tańca przy muzyce tradycyjnej nie brakowało.
Ostatnim elementem projektu były warsztaty muzyczne dla najmłodszych- tym razem dzieci z przedszkola nr 9. W 2 grupach przedszkolnych oraz podczas obchodów Święta Niepodległości dzieci wspólnie muzykowały z rytm tańców kurpiowskich.
Mamy nadzieję, że przygodę z Kulturą Kurpiowską będziemy kontynuować takze w kolejnych latach.
Dziękujemy za wsparcie finansowe Miastu Łomża oraz naszym partnerom: Stowarzyszeniu Miód na Serce, Projektowi Artystycznemu Meandry, Przedszkolu nr 9, pracownikom Domku Pastora, dyrekcji GOK w Piątnicy oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział.
Comments
There are no comments on this entry.